Втор ден затворен еден од најпрометните аеродроми во Шпанија

Од:

Аеродромот во шпанскиот туристички град Аликанте, преку кој многу туристи доаѓаат во регионот крај брегот на Средоземното Море, е затворен и денеска по пожарот на покривот кој сè уште не е целосно изгаснат, објави Аена, компанијата што управува со аеродромот.

– Пожарот е под контрола, но не е изгаснат, противпожарните екипи и натаму работат, изјави портпаролката на Аена.

Таа додаде дека отворањето се очекува подоцна во текот на денот, но не прецизира колку летови се изменети од затворањето на аеродромот.

Пожарот, кој избувна вчера и чии причини засега се непознати, доведе до евакуација на патниците и персоналот, како и откажување на летовите или пренасочување на авионите кон другите аеродроми.

Би можело да ве интересира

Шпанската Влада и каталонските лидери почнаа разговори за надминување на кризата

Ана Ололовска

Прв случај на заразен со коронавирус во Мадрид

Ана Ололовска

Kоронавирус во Швајцарија и на копното во Шпанија

А1он

Хотел на Тенерифе ставен под карантин поради гостин позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска

Повторно отворени сите аеродроми на Канарските Острови

Ана Ололовска

Песочна бура на Канарските острови, нарушен авионскиот сообраќај

Ана Ололовска