Вооружено лице забарикадирано во хотел во Франција, хотелот евакуиран

Од:

Вооружен маж, војник кој не сакал да се приклучи на неговиот баталјон е забарикадиран во неговата хотелска соба. Се водат преговори за негово предавање, а силите на редот го евакуираа хотелот, јави дописникот на МИА од Париз.

„Вооружен маж е заробен сам од утрово во хотелска соба во Монсо-ле-Мајнс (Сона-ет-Лоара), соопшти префектурата, додавајќи дека се водат преговори со него.

Како што е наведено во соопштението, „лицето се заклучило во својата соба во хотелот „Ибис“ во Монсо-ле-Мајнс од 11 часот.

„Како мерка на претпазливост, хотелот е евакуиран од сите негови клиенти и персонал“, се додава во соопштението. Според извор запознаен со случајот, вооружениот маж е војник кој не сакал да се приклучи на неговиот баталјон.

„Полицијата и жандармеријата го затворија пристапот до околината“, велат од префектурата, од каде додаваат дека се водат преговори за извлекување на човекот од хотелот. Мобилизирана е и интервентната единица на националната полиција, покрај Бригадите за борба против криминалот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Торнадо во Франција уништи неколку куќи

Крвава освета на студент во Париз: Чекаше една година, па потоа го уби професорот

Во Париз е забрането изнајмување електричeн тротинет

ВИДЕО: Снимен моментот на големиот одрон во Франција, огромен облак го прекри мостот

Катерина Ѓуровски

Франција издвојува 200 милиони евра за уништување на вино

(ВИДЕО) Голем пожар на југот на Франција, луѓето панично бегаат, евакуација на кампови