Вонредна состојба во Охајо поради демонстрации против полицијата

Од:

Во градот Акрон, Охајо денеска е прогласена вонредна состојба, воведен е полициски час и откажан огномет по повод Денот на независноста, по ескалацијата на протестите поради синоќешното полициско убиство на невооружен Афроамериканец.

Протестите избија откако полицијата објави видео на кое се гледа како осум полицајци пукаат во Џејланд Вокер (25), Афроамериканец кој бега од сообраќајна полиција.

Подоцна беше откриено дека на телото на убиениот Вокер има околу 60 прострелни рани.

Според првичните извештаи, осум полицајци од Акрон биле вклучени во пукањето во кое загина невооружениот Вокер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Двегодишно дете во САД ја уби бремената мајка

ВИДЕО: Татко монструм од Охајо ги наредил трите сина и ги убил, полицијата затекнала хорор во дворот

Катерина Ѓуровски

Републиканците во Охајо избираат кандидат за сенатор во Конгресот на САД

А1он

Се зголемува бројот на смртни случаи во домовите за стари лица во Охајо

А1он

Во САД се урна товарен авион, неизвесна судбината на екипажот

Охајо: Шестмина повредени при удар на автомобил во црква

Наум Локоски