Војската излегува на улиците во Виена: Австрија го зголеми нивото на закана од тероризам

Од:

Поради неодамнешната ескалација на конфликтот на Блискиот Исток и терористичките напади во Франција и Белгија, властите во Австрија заклучија дека постои „конкретна закана и зголемен ризик од напад“ во Австрија.

Како што соопшти во средата министерот за внатрешни работи Герхард Карнер (ÖVP), тревогата за тероризам ќе биде подигната на второто највисоко ниво – портокалово.

Последен пат кога ова ниво на закана од тероризам беше активно во Австрија беше по терористичкиот напад во центарот на Виена со четири смртни случаи на 2 ноември 2020 година.

На прес-конференцијата беше најавено дека полицијата во иднина уште повеќе ќе се потпира на силите на Федералната армија за нивните заштитни задачи. Во излагањето на Карнер пред Министерскиот совет, предвидено е до 190 војници на Федералната армија да бидат распоредени за мерки за заштита на просторот и имотот, особено во Виена.

Дополнителните „специјално обучени сили“ на Федералната армија треба „првенствено да се користат за заштита на еврејските институции“. Дипломатските мисии веќе беа заштитени од војници. Дополнително, ќе има и центар за борба против тероризмот, кој ќе биде сместен во Министерството за внатрешни работи и ќе служи како врска меѓу министерството, вооружените сили и државната безбедност.

90 војници, главно припадници на воената полиција, денеска веќе се во акција и се присутни на улиците во Виена. Секој час се врши проценка на ситуацијата или анализа на ризик. Експлозијата во болницата во Газа може да доведе до дополнителна ескалација на и онака тензичното расположение. Вооружените сили веќе надгледуваат 20 објекти во Виена, главно амбасади или ОПЕК.

Би можело да ве интересира

Авганистанец е осомничен за убиството на три сексуални работнички во бордел во Виена

Горан Наумовски

За помалку од 24 часа во Виена се убиени четири жени и едно девојче

Авганистанец уби три жени во Виена

Среде ноќ силен земјотрес во Австрија

Горан Наумовски

Крвав Божиќ во Виена: Србин со нож рани жена, го претепа и нејзиниот син

Горан Наумовски

Во Њујорк: Автомобил полн со канти со бензин удри во луѓе, загинаа две лица, а петмина се тешко повредени

Горан Наумовски