Во Венецуела 15 загинати по обилните дождови и поплави

Од:

Венецуелските власти доцна синоќа соопштија дека 15 лица загинале по силниот дожд што во последните недели падна во земјата.

Според претходниот биланс од 1 октомври, пријавени се 13 загинати, додека три лица се водат како исчезнати.

Невремето предизвика поплави на околу 50 километри од Каракас, соопштија локалните власти, додавајќи дека спасувачката операција се уште е во тек и дека во некои делови од земјата нема струја.

Во Венецуела од почетокот на годината има натпросечни врнежи, што се смета дека е поради временскиот феномен Ла Ниња, кој предизвикува заладување на делови од површинските води на Пацификот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) По земјотресот, Турција зафатена од поплави, има и загинати

Бразил: 36 загинати во поплави и лизгање на земјиштето

17 загинати во невремето во Калифорнија, се трага по момчето кое го однесе поројот

Судството на Венецуела нареди апсење на новото раководство на паралелниот парламент

Ана Ололовска

Венецуелската опозиција го разреши привремениот претседател

ВИДЕО: Шест жртви во големите поплави на Балканот