Во свлечиштата во Мјанмар загинаа најмалку 56 лица

Од:

Најмалку 56 лица настрадале во свлечиштата предизвикани од монсунските дождови на истокот од Мјанмар, соопштија властите во оваа азиска земја.

Пред два дена во едно село огромни количества кал затрупале 16 куќи и еден манастир.

Најмалку 38.000 лица биле присилени да ги напуштат своите домови заради поплавите предизвикани од мунсините, наведе ОН.

Сезоната на монусни во азија трае од јуни до септември.

Би можело да ве интересира

Појавата на свлечишта ќе го продолжи рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид

Горан Наумовски

Воен авион од Мјанмар се излизга од пистата при слетување, има повредени

Цели ридови со 11 свлечишта паднале врз автопатот Кичево-Охрид кој нема да биде готов ниту годинава

Орце Костов

(ВИДЕО) Одрон во рудник за жад во Мјанмар, загинаа 32 рудари

Амнестија за 7.012 затворенции во Мијанмар по повод одбележувањето на Денот на независноста

А1он

Канада со нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар

А1он