Во поплавите во ЈАР загинаа 395 лица, стравувања дека смртниот биланс ќе расте

Од:

Бројот на загинати од овонеделните обилни дождови во Јужноафриканската република достигна 395, при што властите се загрижени дека бројките може да се зголемат поради големиот број исчезнати, пренесува ДПА.

Невремето ја погоди источната крајбрежна провинција КваЗулу-Натал и сега се смета за најлоша временска катастрофа во историјата на ЈАР.

Многу улици остануваат непроодни откако беа уништени од дождовите. Мостови се урнати, а голем број куќи се оштетени. Пристаништето во Дурбан, едно од најголемите товарни пристаништа во Африка, е затворено за одредено време.

Илјадници луѓе побегнаа во засолништа и зависат од хуманитарна помош, по невремето што започна во понеделникот. Некои области немаат ниту струја ниту вода.

КваЗулу-Натал е една од најважните дестинации за одмор во земјата. Невремето не е невообичаено во овој период од годината и голем дел од регионот сметаше дека се подготвил соодветно за таков инцидент.

Повеќе врнежи се очекуваат за претстојниот викенд.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во поплавите во Анкара досега загинаа четири лица

А1он

Најмалку 45 жртви во поплавите во Јужна Африка

А1он

Јужна Африка ќе произведува копија на вакцината на Модерна

А1он

Бројот на жртви во тропската бура Ана во Јужна Африка се зголеми на седумдесет

Ана Ололовска

Светската банка и додели заем на Јужна Африка од 750 милиони долари за закрепнување од последиците на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Пожарот во парламентот на Јужна Африка е ставен под контрола

Ана Ололовска