Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Од:

Водостојот на реката Тобол кај рускиот град Курган денеска достигна опасно ниво, откако во изминатите неколку часа нивото на водата порасна за 15 сантиметри, достигнувајќи 865 сантиметри, соопшти регионалната влада.

Владата ги повика жителите на поплавените подрачја на областите Курган и Кетовск веднаш да се евакуираат, пренесува РИА Новости.

Според градската управа, водата се уште навлегува во областа Тобол и се приближува до локалното училиште, а неопходна е евакуација.

Би можело да ве интересира

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

ЕУ: Русија да ги заборави замрзнатите средства и по укинувањето на санкциите

Седум лица загинаа, а осум се повредени во пожар во московскиот регион

ФСБ уапси две лица кои подготвувале терористички напад во Русија

Горан Наумовски

Под обвинение за примање мито уапсен e генерал на руската армија

Рјабков: Тврдењата на Пентагон за руско лансирање антисателитско оружје се лажни