Во Полска уапсени две лица поради шпионажа

Од:

Припадници на полската безбедносна агенција денеска уапсија две лица, еден државјанин на Полска и еден на Кина, под сомнение за шпионажа.

Според полските медиуми кинескиот државјанин е вработен во компанијата „Хуавеи“.

Според неименуван извор приведениот Полјак „е познат во круговите поврзани со кибер бизнисот“.

Би можело да ве интересира

Партијата Право и правда обезбеди тесно мнозинство во Долниот дом

Владејачката партија Право и правда победи на изборите во Полска

Ана Ололовска

Излезни анкети: Право и правда победи на изборите во Полска

Ана Ололовска

Почнаа парламентарните избори во Полска

Полскиот кандидат за комесар не ги задоволи европратениците

Ана Ололовска

Стечајна постапка за филијалите на „Томас Кук“ во Германија и Полска