Во Полска уапсен маж кој планирал атентати врз највисоките политичари

Од:

Полската полиција успеала да спречи бомбашки напад врз највисоките претставници на Полската Република, ги пренесоа чешките медиуми информациите од Варшава.

Според првите сознанија се претпоставува дека целта бил Парламентот или претседателот на државата Бронислав Коморовски.

Според полското Државно обвинителство, осомничениот напаѓач бил уапсен во градот Краков, на југот на земјата.

Полскиот телевизиски канал, ТВН24 повикувајќи се на доверливи извори информираше оти случајот бил сериозен, бидејќи подготовките за атентатите биле во напредната фаза.

Полската служба за контраразузнавање, денеска најави прес конференција на која ќе информира за деталите.

Би можело да ве интересира

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска

Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

Еден рудар загина, петмина се повредени во подземен земјотрес во полски рудник

Полскиот историчар Рубаха тврди: Илинденското востание го раководеле Бугари

Орце Костов