Во Лондон: Полицијата уапси 92 членови на десницата, противници на пропалестинскиот собир

Од:

Британската полиција соопшти дека денеска уапсила 92 лица во центарот на Лондон, членови на екстремно десничарска група која се противи на пропалестинскиот марш што се одржува во градот.

Полицијата соопшти дека го извршила апсењето за да спречи судири меѓу двете групи, објави Ројтерс.

Во исто време, десетици илјади пропалестински демонстранти маршираат низ центарот на Лондон.

„Националниот марш за Палестина“ што се одржува денеска е последниот во серијата собири чија цел е да се покаже поддршка за Палестинците и да се повика на прекин на огнот во Појасот Газа.

Министрите побараа средбата да се откаже бидејќи се паѓа на Денот на примирјето.

Полицијата соопшти дека екстремно десничарските групи кои се противат на маршот биле присутни во „значителен број“ и дека врз нив биле фрлани шишиња.

Градоначалникот на Лондон Садик Кан и шкотската премиерка Хумза Јусаф ја обвинија министерката за внатрешни работи Суела Браверман, велејќи дека таа ја охрабрила екстремната десница откако претходно ја обвини полицијата дека фаворизира „пропалестинска толпа“.

Полицијата соопшти дека на пропалестинскиот собир имало „многу голема“ излезност и дека досега немало никакви инциденти.

Би можело да ве интересира

Демонстрантите во Лондон кои маршираа за поддршка на Палестина го затворија Тауер бриџ

Горан Наумовски

Катар: Хамас потврди дека го добиле лековите наменети за заложниците во Газа

Горан Наумовски

Полицијата oд Лондон извести: Веруваме дека го пронајдовме телото на напаѓачот од Лондон

Горан Наумовски

Убиени цивили во Газа, меѓу нив и деца

А1он

Хезболах: Конфликтот со Израел ќе заврши кога ќе заврши војната во Газа

Бугарија: Земјоделците организираа протест пред зградата на Владата барајќи оставка од ресорниот министер