Во Иран уапсени 22 лица кои протестираа поради зголемување на цените на основни прехранбени производи

Од:

Иранската полиција приведе вкупно 22 лица кои синоќа демонстрираа во Дезфул и во Јаус поради зголемувањето на цените на субвенционираните основни прехранбени производи.

dobivaj vesti na viber

Како што денеска јавија иранските државни медиуми, во Дезфул се уапсени 15, а во Јаус се приведени седум демонстранти.

Се претпоставува дека е можно зголемување на цените на маслото за јадење, пилешкото месо и јајцата дури за 300 отсто. Цените на храната на Блиски Исток се во пораст поради застојот во глобалниот синџир на снабдување и руската инвазија врз еден од водечки светски извозници на храна, Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Иран и САД во Катар ги почнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

А1он

Иран бара членство во БРИКС

Ана Ололовска

Катар ќе биде домаќин на индиректни разговори меѓу Иран и САД за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година

Ана Ололовска

ОН: За три месеци во Иран извршени над 100 смртни казни

Ана Ололовска

Американски воен брод истрела предупредувачка ракета над ирански брод

А1он

Се урна борбен авион во Иран

Ана Ололовска