Во Ерменија закажаа предвремени избори на 20 јуни

Од:

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан закажа предвремени парламентарни избори што ќе се одржат на 20 јуни, во обид да се справи со политичката криза предизвикана од минатогодишната војна со Азербејџан.

„Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 20 јуни годинава“, напиша Пашинјан на Фејсбук, додавајќи дека одлуката е донесена по разговорите со опозицијата и претседателот.

Според него, „предвремените парламентарни избори се најдобриот начин за излез од моменталната политичка ситуација“.

Политичката криза започна во Ереван откако заменик-началникот на ерменскиот Генералштаб се потсмеваше на контроверзниот коментар на Пашинјан за наводниот неуспех на ракетите „Искандер“ испорачани од Русија за време на конфликтот во Нагорно Карабах. Ова доведе до низа воени отпуштања.

Вооружените сили издадоа соопштение во кое бараа оставка од Пашинјан, но тој тоа го оцени како обид за воен удар и ги повика неговите приврзаници да излезат на улиците.

Би можело да ве интересира

Ерменија и Азербејџан ќе ги обноват преговорите за Нагорно-Карабах

Ана Ололовска

Пашињан: Можно е распоредување руски трупи на границата со Азербејџан

Ана Ололовска

ОБСЕ даде добра оценка за изборите во Ерменија

Жарко Настоски

Азербејџан и предаде 15 воени заробеници на Ерменија

Ана Ололовска

Премиерот на Ерменија го нуди синот во замена за сите заробеници во Азербејџан

Ана Ололовска

Ерменија се заканува со употреба на сила кон Азербејџан

Ана Ололовска