Конфликтот во Нагорно Карабах продолжи, има загинати, се користат минофрлачи и дронови

Од:

Воените сили на Азербејџан и Ерменија се судрија на нивната заедничка граница во петокот – користејќи минофрлачи и беспилотни летала – а борбите оставија по еден војник загинат од двете страни, два дена пред почетокот на разговорите на највисоко ниво за долгорочен мировен договор.

Тоа беше втор ден по ред на размена на оган – пред планираната средба во Брисел за недела меѓу ерменскиот премиер Никол Пашинин и азербејџанскиот претседател Илхам Алиев. Еден азербејџански војник беше убиен во воените дејствија во четвртокот.

Двете поранешни советски држави водеа две војни во 30 години за спорниот регион Нагорно-Карабах, признат како дел од Азербејџан, но населен претежно со етнички Ерменци. Во шестмесечен конфликт во 2020 година, Азербејџан врати делови од териториите изгубени во претходната војна што го зафати регионот во услови на колапс на советската власт.

Во последниот судир, Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека нивните сили биле под оган со минофрлачки и лесно оружје во близина на селото Сотк, кај границата. Министерството соопшти дека се распоредени и беспилотни летала.

„Поради непријателски оган, ерменската страна има еден убиен во акција и еден ранет“, соопшти Министерството, додавајќи дека конфликтот на крајот завршил.

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека спречило напад на ерменски беспилотни летала врз позиции во областа Калбајар на азербејџанската страна на границата. Подоцна објави дека еден азербејџански војник бил убиен. Тензиите се зголемија како што се интензивираат напорите да се принудат двата ривали да постигнат мировен договор и покрај разликите околу демаркацијата на границата и други прашања.

Русија сака добри односи со двете земји

Разговорите беа организирани под јурисдикција на Европската унија или Русија – која посредуваше за примирјето што стави крај на борбите во 2020 година. Министрите за надворешни работи на двете страни се сретнаа минатата недела во САД.

Последните судири се гледаат и како тест за способноста на Русија да влијае на настаните во Јужен Кавказ. Русија е формален сојузник на Ерменија преку меѓусебен договор за самоодбрана, но бара и добри односи со Баку. Москва вели дека мировниот договор од 2020 година е единствената основа за долгорочно решение.

Би можело да ве интересира

Америка предупредува на нова војна на Кавказ: „Ќе нападнат“

Се зголемува бројот на жртвите од експлозијата во складиштето за гориво во Нагорно Карабах

Потпишан декрет: Нагорно Карабах престанува да постои

Горан Наумовски

Во Нагорно Карабах загинаа 192 азербејџански војници, ранети се 511

Продолжува егзодусот од Нагорно Карабах, над 13.000 бегалци пристигнаа во Ерменија

Најмалку 20 загинати во голема експлозија во Нагорно Карабах