nagorno karabah

Свет

Отстранети повеќе од 15 илјади мини во Нагорно Карабах

А1он
Експерти од Меѓународниот центар за отстранување мини при Министерството за одбрана на Русија откриле и неутрализирале повеќе од 15.000 експлозивни направи во Нагорно Карабах. Информацијата
Свет

Азербејџан соопшти дека извел антитерористичка операција во Нагорно Карабах

А1он
Азербејџанската служба за државна безбедност спроведе антитерористичка операција на периферијата на Хадрут и Нагорно Карабах, се наведува во денешното заедничко соопштение на службата за државна
Свет

Русија пријави прво кршење на договорот за прекин на огнот во Нагорно Карабах

А1он
Договорот за прекин на огнот во Нагорно Карабах беше прекршен по првпат откако беа ставени под контрола непријателствата на завојуваните страни и откако беа распоредени
Свет

Азербејџанските сили повторно започнаа борбени дејствија во Нагорно-Карабах, соопшти ерменското министерство за одбрана

А1он
Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека азербејџанските сили повторно започнале борбени дејствија во Нагорно-Карабах. „Азербејџанските сили на 12 декември ги обновија борбените дејствија во
Регион

Чавушоглу: Договорот за Нагорно Карабах ќе има позитивно влијание на односите со Ерменија

А1он
Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска оцени дека договорот за Нагорно карабах позитивно ќе влијае на односите меѓу Турција и Ерменија. – Со неодамнешниот
Свет

Турција и Русија заедно ќе го надгледуваат примирјето во Нагорно Карабах

А1он
Турција и Русија ги завршија техничките преговори и потпишаа Меморандум за основање на Заеднички центар за надзор на спроведувањето на примирјето во Карабах, јави агенцијата
Свет

Пашинијан ја презеде одговорноста за ситуацијата во Нагорно-Карабах

А1он
Ерменскиот премиер Никол Пашинијан изјави денеска дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. -Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме и