azerbejdzan

Свет

Објавена снимка од надзорната камера: Со „калашников“ пукаше кон амбасадата на Азербејџан во Иран, убиен чувар

А1он
Еден чувар е убиен, а две лица се повредени во пукање во амбасадата на Азербејџан во Иран, соопшти полицијата, како што Азербејџан го опиша како
Свет

ОН повикаа да се спречи обновувањето на конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан

А1он
Обединетите нации ја повикаа меѓународната заедница да го спречи обновувањето на конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан, откако двете земји меѓусебно се обвинија дека го прекршуваат
Свет

Романија, Азербејџан, Грузија и Унгарија потпишаа договор за подводен кабел за пренос на зелена енергија преку Црното Море

А1он
Лидерите на Азербејџан, Грузија, Романија и Унгарија денеска потпишаа договор за поставување електричен кабел под Црното Море што ќе ја пренесува зелената азербејџанска енергија во
Свет

Азербејџан ги одложи преговорите со Ерменија, не сака Франција да учествува во нив

А1он
Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев денеска изјави дека неговата земја не сака Франција да учествува во мировните преговори со Ерменија, одложувајќи го состанокот договорен за
Свет

Тензично на границата меѓу Азербејџан и Ерменија: Баку тврди дека силите на Ереван ја гранатирале нивната војска

А1он
Ерменските вооружени сили ги бомбардираа воените позиции на азербејџанската армија на границата на двете земји, соопшти Министерството за одбрана на Азербејџан. „На 6 ноември од
Свет

ЕУ ќе испрати гранична мисија во Ерменија за набљудување на состојбата со Азербејџан

А1он
Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска се согласија да испратат краткорочна гранична мисија во Ерменија за да ја набљудува ситуацијата со Азербејџан. Тимот ќе
Свет

Блинкен: Ереван и Баку да го одржат примирјето и да продолжат со преговорите

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Њујорк се сретна со шефовите на дипломатиите на Ерменија и Азербејџан, а како што соопшти Стејт департментот, тоа е
Свет

Песков: Гласните изјави на Пелоси за конфликтот меѓу Азербејџан и Ерменија нема да помогнат да се стабилизира ситуацијата

А1он
Портпаролот на Кремљ денеска изјави дека „гласните“ изјави на претседателката на Претставничкиот дом во Американскиот конгрес Ненси Пелоси во врска со причините за граничниот конфликт
Свет

Ереван и Баку договорија примирје, СБ на ОН денеска повторно заседава за ескалацијата на ситуацијата

А1он
Благодарение на меѓународните напори Ерменија и Азербејџан постигнаа договор за прекин на огнот што стапи на сила од синоќа во 20 часот по локално време,
Свет

И покрај договорениот прекин на огнот денеска регистрирани нови судири на границата меѓу Ерменија и Азербејџан

А1он
Рано утринава има нови судири меѓу азербејџанските и ерменските војници на спорната граница кај регионот Нагорно-Карагах , јави Тасс, повикувајќи се на ерменското Министерство за