azerbejdzan

Свет

Азербејџан ќе почне да ја повлекува војската од Нагорно Карабах

А1он
Азербејџанското Министерство за одбрана најави постепена демобилизација на силите во Нагорно Карабах. Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев на 1 декември нареди делумна демобилизација на силите.
Свет

Баку: Ерменија и Азербејџан почнаа размена на заробеници

А1он
Баку, 14 декември 2020 (МИА) – Азербејџан и Ерменија започнаа со размена на затвореници, соопшти денеска азербејџанската државна комисија за воени затвореници и исчезнати лица.
Свет

Азербејџан соопшти дека извел антитерористичка операција во Нагорно Карабах

А1он
Азербејџанската служба за државна безбедност спроведе антитерористичка операција на периферијата на Хадрут и Нагорно Карабах, се наведува во денешното заедничко соопштение на службата за државна
Свет

Пашинјан: Путин имаше исклучително важна улога во запирање на крвопролевањето

А1он
Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин одиграл исклучителна улога во запирањето на крвопролевањето во Нагорно-Карабах. – Сакам да ја
Свет

Азербејџан го заврши процесот на преземање контрола врз териториите во Нагорно Карабах

А1он
Азербејџан денеска го заврши процесот на преземање на територијата што Ерменија ја предаде во согласност со мировниот договор, во кој посредуваше Русија и завршија шестнеделните
Свет

Ерменскиот парламент не ја укина воената состојба во државата

А1он
За време на денешната вонредна седница, ерменскиот Парламент одби да ја укине воената состојба во државата, објавена на 27 септември поради почетокот на непријателствата во
Свет

Сенатот предлага Франција да ја признае независноста на Нагорно Карабах

А1он
Францускиот Сенат – горниот дом на Парламентот, со огромно мнозинство, 305 гласови За , еден против и 30 воздржани, ја усвои предлог-резолуција за потребата од
Свет

ВИДЕО: Азербејџански војник демолира куќа што ја напуштиле Ерменци

А1он
Снимки што ја покажуваат суровоста и грдотијата на војната секојдневно пристигнуваат од Нагорно Карабах, а во една од нив, објавена деновиве, се гледа како азербејџански
Свет

ВИДЕО: Нови гневни протести во Ереван, уапсени десетици граѓани

А1он
Веќе десетти ден продолжуваат гневните протести на приврзаниците на ерменската опозиција поради потпишаниот договор за прекин на огнот со Азербејџан. Протести, на кои се бара