Во борбите за јеменскиот град Мариб загинаа најмалку 67 луѓе

Од:

Јеменски воени и медицински извори потврдија дека 67 бунтовници и припадници на провладините сили загинаа во борбите за градот Мариб во истоимената провинција.

Помеѓу загинатите 58 се бунтовници, а деветмина се припадници на јеменската армија.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија изврши десетици воздушни напади врз позициите на бунтовниците Хути, кои имаат поддршка од Иран.

Овој месец загинаа стотици борци откако Хутите ја обновија офанзивата врз провинцијата Мариб, која е богата со нафта.

Би можело да ве интересира

ОН: Бројот на жртвите од војната во Јемен ќе достигне 377.000 до крајот на 2021 година

Ана Ололовска

Светска програма за храна: Во Јемен се одвива една од најголемите хуманитарни кризи во светот

Ана Ололовска

Бремена новинарка од Јемен загина во експлозија на автомобил

Десетици јеменски бунтовници убиени во близина на Мариб

А1он

Најмалку 200 загинати во судирите меѓу јеменските владини сили и бунтовниците околу Мариб

А1он

Јемен: Најмалку девет лица загинаа во експлозија на аеродромот во Аден

Ана Ололовска