(ВИДЕО) Иран ги трие рацете; Хутите ја запленија американската „жолта направа“

Од:

На социјалните мрежи кружи видео, вклучително и платформи како Телеграм, во кое се тврди дека прикажува запленување на подморски воен хардвер.

Поточно, видеото тврди дека го прикажува „жолтиот уред“ Remus 600 – автономно подводно возило од Америка.

Гласините сугерираат дека овој подводен дрон е транспортиран во Иран, каде локални експерти ја испитуваат неговата конструкција, компоненти и функционирање.

Предизвикувачки е да се потврдат овие тврдења поради заматените, неквалитетни слики на снимката. Нејасен е и наводниот датум на оваа „заплена“.

Засега, ниту американската влада ниту властите во Јемен или Иран не ги потврдија или негираа овие наводи.

Доколку се потврди, ова би можело да има голема вредност за иранската војска.

И покрај недостатокот на офанзивни способности на Remus 600, неговата способност да се спротивстави на мините може да ја револуционизира нејзината воена стратегија.

Би можело да ве интересира

Израелците живеат во страв, одмаздата е неизбежна, САД ги предупреди своите граѓани

САД: Очекуваме Иран да го нападне Израел

САД: Му кажавме на Иран дека не учествуваме во нападот на конзулатот во Дамаск

Невреме во југоисточниот дел на САД: Едно лице загина, повеќе од 100.000 без струја

ВИДЕО: Лидерот на култ кој уби и распарчи две деца се соочува со смртна казна

Катерина Ѓуровски

Блумберг: САД веруваат дека иранскиот напад врз Израел е неизбежен