Во близина на Канарски Острови спасени 13 мигранти

Од:

Шпанската крајбрежна стража соопшти дека денеска спасиле 13 мигранти во Атлантскиот Океан во близина на Канарски Острови.

Спасените мигранти изјавиле дека со гумениот чамец се превезувале околу 40 лица и дека повеќето исчезнале и најверојатно се удавиле.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пожари во Шпанија и Германија, суша во Италија

Ана Ололовска

Шумски пожари и рекордно високи температури во Шпанија

Ана Ололовска

Луѓето од осум села во Шпанија евакуирани поради шумски пожари

А1он

Судир на воз и локомотива во Шпанија, 22 повредени

Ана Ололовска

ЕУ е подготвена да ја поддржи Шпанија во спорот со Алжир

А1он

Евакуирани 3.000 лица поради голем пожар во Шпанија

Ана Ололовска