Во Азовстал има уште украински борци

Од:

Се прават силни напори за извлекување на последните украински бранители од фабриката за челик во Мариупол пишува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Помошникот на Зеленски, Подољак, изјави дека за евакуацијата на последните борци од Азовстал се водат тешки и чувствителни преговри и дека Украинците би требало да се воздржат од коментирање додека не се заврши операцијата.

Последниот извеѓтај на британското воено разузнавање сигерира дека дури 1.700 борци од Азовстал се предале и биле однесени во области под контрола на Русија.

Заменик-командантот на баталјонот Азов вчера со кратко видео потврди дека тој и другите војници се уште се во Азовстал.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он

ВИДЕО: Руските сили напднаа цивилен конвој во Запорожје, најмалку 23 мртви

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Меркел: Заканите на Путин треба да се сфаќаат сериозно

Украинците од Запорожје бегаат пред руската анексија на регионот

Русија денеска ќе ги анектира Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Путин ја призна независносна на Херсон и Запорожје