ВИДЕО: Во судирите во Појасот Газа загинаа 50 Палестинци, а над 2000 се повредени

Од:

Бројот на жртвите во судирите меѓу израелската армија и палестинските демонстранти се искачи на 50, а повеќе од 2.000 се повредени, јави телевизијата „Ал Мадин“ повикувајќи се на палестинското Министерство за здравство во Појасот Газа.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се наведува дека над сто лица настрадале од огнено оружје. Меѓу загинатите има и деца на возраст од 12, 14 и 16 година, како и 30-годишна жена.

Според порталот „Сама њуз“ меѓу жртвите е и синот на еден од лидерите на владејачката Хамас во Појасот Газа, Махмуд Рантиси Ахмед, кој бил застрелан од израелската армија во источна Газа.

Меѓу повредените има и двајца новинари, дописникот на „Ал Џазира“ и негов колега од алжирска телевизија.

Би можело да ве интересира

Распуштен парламентот во Израел, предвремени избори на 1 ноември

Конфликт меѓу израелски војници и Палестинци на светилиште на Западниот Брег

Израелскиот премиер Нафтали Бенет се повлекува од политиката

Убиен 25-годишен Палестинец при конфликт во Џенин

Ана Ололовска

Израелскиот парламент ќе се распушти, Лапид треба да ја преземе премиерската функција

Ана Ололовска

Ганц: Израел сака да влијае врз нуклеарниот договор со Иран

А1он