(ВИДЕО) Тројца полицајци загинаа, а осум се повредени во оружен инцидент во Ингушетија

Од:

Тројца полицајци загинаа, а осум други се повредени за време на антитерористичка операција (CTO) во областа Малгобек во Ингушетија, изјави за РИА Новости извор од регионалните агенции за спроведување на законот.

Во средата вечер, во селото Зјазиков-Јурт во областа Малгобек, безбедносните сили открија група милитанти за време на антитерористичка операција. Кога се обиделе да ги приведат, дале отпор и со автоматско оружје отвориле оган кон припадниците на редот, соопшти оперативниот штаб на регионот.

„За време на конфликтот загинаа тројца полицајци, а уште осум се повредени“, рече изворот.

Тој не даде податоци за бројот на убиените милитанти, истакнувајќи дека режимот на Антитерористичката операција во регионот Малгобек се уште не е укинат. На 27 март, неидентификувани лица пукаа од автоматско оружје на контролен пункт на сообраќајната полиција на границата меѓу Ингушетија и Северна Осетија. Поради тоа, двајца полицајци се здобија со прострелни рани. Следниот ден, телото на еден од наводните учесници во беше пронајдено со прострелни рани во градот Карабулак.

Набргу потоа, регионалната ФСБ објави потрага по пет жители на републиката, кои се осомничени за планирање терористички злосторства.

Во квартот Малгобек попладнето на 3 април дошло до пукање меѓу група непознати лица и полицајци, при што еден од припадниците на безбедносните сили бил полесно повреден. Од понеделник во 20 часот по московско време, на територијата на областа Малгобек беше воведен режим на CTO. Во средата во едно од селата на округот беше пронајдено телото на еден од бараните за напад на полицајци. Кај него била пронајдена автоматска пушка со подцевка и четири гранати.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Уапсени се тројца нашинци кои војувале за ИСИС во Сирија

Горан Наумовски

Во Германија уапсени се браќа од Сирија обвинети за планирање терористички напади

Белгиските власти обвинија седум лица за „можни терористички напади“

Две доживотни казни за помагачите на џихадистот Кујтим Фаизулаи кој уби луѓе во Виена

Горан Наумовски

Организаторите на пучот во Германија купувале оружје и во Хрватска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Нов оружан напад во САД, неколку лица се убиени во продавница

Горан Наумовски