ВИДЕО: Тест што за помалку од секунда го открива коронавирусот

Од:

Најголемата клиника во Израел соопшти дека развила тест за коронавирус кој дава резултат за помалку од една секунда, јавуваат локалните медиуми.

Пациентите ја измиваат устата со раствор на солена вода и плукаат во сад, кој потоа се поминува со направа што емитува светлост и ја анализира реакцијата во примерокот. Специјално развиен алгоритам речиси веднаш утврдува дали реакцијата што се случува е конзистентна со коронавирусот, објаснуваат научниците.

Од истражувачкиот тим од Медицинскиот центар Шеба, во близина на Тел Авив, велат дека стотици пациенти досега биле тестирани во рамките на пробните испитувања. Според нив, новата технологија со точност од 95% го открива вирусот кај пациентите.

Тестот ќе чини само 0.25 долари, а направата со која се врши тестирањето ќе може да се купи за помалку од 200 долари, пишуваат израелските медиуми.

Би можело да ве интересира

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 веќе умреа 200.000 лица, Трамп: Штета што тоа се случи

Ана Ололовска