(ВИДЕО) Терористички напад во Ерусалим: Има мртви и ранети

Од:

Палестински терористи нападнаа израелски безбедносен пункт на патот Витлеем-Ерусалим, при што беа повредени најмалку шест лица. Тројца напаѓачи, двајца вооружени со пиштоли, третиот со М-16, беа убиени од израелските безбедносни сили.

Полицијата соопшти дека терористите пристигнале на локацијата од Западниот Брег со автомобил со лажни регистарски таблички. The Times of Israel објави дека безбедносната агенција Шин Бет ги именувала двајцата напаѓачи како „членови на Хамас, Абделкадер Кавасмех (26) и 28-годишниот Хасан Кафиша. Идентитетот на третиот вооружен напаѓач се уште се проверува.

Би можело да ве интересира

Две лица се повредени во терористички напад во Ерусалим

Во Франција засилени безбедносни сили пред сите католички и протестантски цркви за време на Велигден

Двајца Таџикистанци чии имиња се појавија во списокот со терористи, не се вмешани во настанот

А1он

ФСБ: Четворица терористи уапсени во близина на границата со Украина

А1он

Уапсени неколку од терористите кои го извршија нападот во Москва

А1он

Шведската полиција уапси четворица терористи