(ВИДЕО) Страшен масакр на рели: Маскирани напаѓачи ја нападнаа трката, убија десет и ранија девет лица

Од:

Во масакрот што се случи на околу стотина километри од границата меѓу САД и Мексико, загинаа десет лица, а уште девет се ранети. Страшниот напад се случил во Сан Висенте, недалеку од градот Енсенада.

Пукањето се случи во текот на последниот ден од дводневниот рели теренски возила, а за него, според тамошните медиуми, е одговорен локалниот нарко картел.

Неколку напаѓачи излегоа од најмалку две сиви комбиња вооружени со пушки и отворија оган врз насобраните учесници на релито.

Градоначалникот на Енсенада најави дека државниот обвинител ангажирал специјална работна група за да го истражи овој страшен случај.

Би можело да ве интересира

Границата на САД и Мексико е најопасниот премин на светот: Стотици мртви и исчезнати

Новинар убиен на плажа: Директорот на мексикански портал е втора жртва од медиумите во таа земја за седум дена

Терористички напад во Мексико, загинаа и деца: „Тоа е нешто што досега не сме го виделе овде“

Напад на банда во Мексико, тројца безбедносни службеници убиени со експлозив

Горан Наумовски

ВИДЕО: Се запали платформа за нафта во Мексико, двајца мртви

Најмалку сто луѓе загинаа поради екстремните горештини во Мексико