ВИДЕО: Се запали брод во Црвеното Море, исчезнаа тројца Британци

Од:

Тројца британски туристи се исчезнати по пожар на брод во Црвеното Море во Египет. Уште 26 лица, меѓу кои 12 Британци, беа спасени од бродот Hurricane, кој се наоѓаше во близина на брегот на Марса Алам, соопштија властите.

Според првичните информации, пожарот бил предизвикан од електричен дефект во 6:30 часот по локално време. Бродот беше на крстарење за нуркање и го напушти Порт Галиб на 6 јуни, а требаше да се врати денеска.

Локалните власти соопштија дека е пронајден краток спој во машинскиот простор, додека јавното обвинителство започна истрага. Сите што беа спасени се добро.

Црвеното Море е популарно одморалиште за нуркачки патувања, а голем број туристи пристигнуваат од Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Предвреме родените бебиња од Газа стигнаа во Египет

Египет: Го одржуваме граничниот премин Рафах отворен, Израел ја блокира помошта

Катерина Ѓуровски

Египет и Јордан бараат итен прекин на огнот, за САД тоа само ќе го остави Хамас на власт

(ВИДЕО) Египет ја крена рампата: од Газа излегуваат странски државјани и тешко повредени

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Странци и тешко повредени ќе ја напуштат Газа преку Египет

Катерина Ѓуровски

Египет стационираше тенкови и оклопни возила долж границата со Газа