ВИДЕО: Се урна висококатница во Александрија, има луѓе заглавени во урнатините

Од:

Во египетскиот град Александрија се урна тринаесеткатница во која имало претежно туристи.

Спасувачите се обидуваат да извлечат затрупани луѓе од урнатините, а колку лица се повредени и дали има жртви засега не е познато. Во висококатницата претежно имало станови кои се издавале на туристи во ова египетско одморалиште.

Во првите полициски извештаи се наведува дека причина за уривањето е „вертикална пукнатина“ во конструкцијата на зградата. Како што изјави за Спутник пратеникот од Александрија Ахмед Мухана, покрај становите, во приземјето на зградата имало и неколку продавници. Досега од урнатините е извлечено едно повредено лице, а спасувачите ја продолжуваат потрагата, според Мухана. Тој вели и дека во уривањето не биле оштетени и другите објекти во околината на урнатата катна зграда.

Градоначалникот на Александрија Мухамед ал Шариф изјави дека во зградата нема жители на Александрија, туку посетители.

Тој додаде дека објектот е стар, изграден е во седумдесетите и поради лошата состојба било и претходно предложено да се урне. Болницата во областа Монтазах добила наредба да се подготви да ги прими повредените, јавуваат египетските медиуми.

Александрија е, по Каиро, вториот по големина град во Северна Африка, каде што живеат повеќе од четири милиони луѓе.

Се наоѓа во делтата на Нил и излегува на Средоземното Море, а во тој град се наоѓа и најголемото египетско пристаниште преку кое се транспортира 80 отсто од извозот на земјата.

Би можело да ве интересира

Предвреме родените бебиња од Газа стигнаа во Египет

Египет: Го одржуваме граничниот премин Рафах отворен, Израел ја блокира помошта

Катерина Ѓуровски

Египет и Јордан бараат итен прекин на огнот, за САД тоа само ќе го остави Хамас на власт

(ВИДЕО) Египет ја крена рампата: од Газа излегуваат странски државјани и тешко повредени

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Странци и тешко повредени ќе ја напуштат Газа преку Египет

Катерина Ѓуровски

Египет стационираше тенкови и оклопни возила долж границата со Газа