ВИДЕО: Путин нареди руската војска да влезе во Донецк и Луганск

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на руската војска да спроведе таканаречени „мировни операции“ во самопрогласените „републики“ ДПР и ЛПР, според декретите со кои тие се признаваат како наводни суверени држави.

dobivaj vesti na viber

Претходно, Путин при јавното обраќање рече дека Русија ги признава проруските сепаратистички региони како независни држави, додавајќи дека тоа требало да се направи порано. На крајот, Путин пред камерите потпиша одлука за признавање на Доњецк и Луганск како независни држави.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Западот кон Украина е „деструктивен“

А1он

Кремљ: Путин е отворен за разговори за можно решение во Украина

А1он

Русија: Успешно тестиравме нова ракета за противракетна одбрана

Ана Ололовска

Патријархот Кирил: Донбас е првата линија на одбрана на рускиот свет

Ана Ололовска

Откриени документи со наводен план за инвазија: Путин сакал да ја освои Украина за 10 дена

Ана Ололовска

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска