ВИДЕО: Путин го пречека Божиќ на полноќна литургија во Новгород

Од:

Претседателот на Русија Владимир Путин присуствуваше на литургија во црквата „Свети Никола“ на островот Липно во Новгород, а во својата божиќна честитка до граѓаните, напиша дека Божиќ е празник кој ги насочува луѓето кон добри дела.

„Овој прекрасен празник го осветлува светот со светлината на добрината и љубовта, им дава на милиони луѓе надеж и радост, ги насочува кон трајните духовни вредности,“ наведе рускиот претседател во честитката.

Шефот на руската држава нагласи и дека Руската православна црква и другите христијански конфесии постојано обрнуваат внимание на прашањата на јакнењето на моралното здравје на општеството, на институцијата на семејството и на воспитувањето на младите поколенија, а исто така и искрено се грижат за одржувањето на меѓунационалниот и меѓурелигискиот дијалог.

Би можело да ве интересира

Бајден вели дека евентуален влез на руска војска во Украина ќе се смета за „инвазија“

А1он

Во Москва рекордни 11.557 новозаразени со коронавирусот

А1он

Песков: Бајден дополнително ја дестабилизира ситуацијата во Украина

Кина, Русија и Иран утре почнуваат заеднички поморски вежби во Индискиот Океан

Руски парламентарци бараат од Путин да ги признае сепаратистичките области во Украина како неависни држави

Катерина Павлова-Николовска

Финска нема да влезе во НАТО, но ќе се приклучи на санкциите кон Русија најави премиерката Марин

Катерина Павлова-Николовска