ВИДЕО: Пукање во Лондон, тешко повредено седумгодишно девојче

Од:

Седумгодишно девојче е во критична состојба, додека четири жени и уште едно девојче исто така се пренесени во болница по пукањето во близина на станицата Еустон во центарот на Лондон.

Полицијата првично соопшти дека седумгодишно девојче и три жени – на 48, 54 и 41-годишна возраст – биле пренесени во болница по инцидентот.

Потоа полицијата објави дека состојбата на седумгодишното девојче е опасна по живот. Во болница е пренесена 21-годишна жена, а детали за нејзината состојба не се соопштуваат. Друго дете, 12-годишно девојче, исто така е пренесено во болница со полесна повреда на ногата, но е пуштено.

Детективите изјавија дека инцидентот се случил во близина на црквата каде што се одржувал погреб.

Полицијата соопшти дека нивната првична истрага покажува дека истрели биле испукани од возило во движење, кое потоа се оддалечило од местото на настанот. Засега нема осомничени.

Би можело да ве интересира

Извештај: Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и хомофобична

Горан Наумовски

Хорор во Лондон: Маж остави фетус во кутија пред болница

Горан Наумовски

Син 33 пати со нож го избодел неговиот татко во Лондон: „Немам што да изгубам, со години ме силуваше и малтретираше“

А1он

Градоначалникот на Лондон: Брегзит не функционира

А1он

Труење на божиќна забава во Лондон: Околу 200 луѓе завршиле во болница

А1он

(ВИДЕО) Стампедо на концертот на Асаке во Лондон: 8 однесени во болница, 4 во критична состојба

Горан Наумовски