(ВИДЕО) Пукање на парада во САД, има мртви, напаѓачот е во бегство

Од:

Празничката парада во САД на четврти јули се претвори во хаос, врескање и паника кога се случи пукање за време на настанот во Хајленд Парк во Илиноис. На социјалните мрежи се појави видео од парадата кога одекнаа истрели, проследени со паника.

dobivaj vesti na viber

Најмалку шест лица загинале, а 25 се ранети, информираа од полицијата. Очевидци велат дека виделе најмалку пет крвави луѓе како лежат на земја. Луѓето почнале да бегаат, а еден од сведоците изјави за Си-Ен-Ен дека слушнал 20-25 истрели.

Напаѓачот пукал од врвот на една од околните згради и се уште не е уапсен.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Автомобил влета во ресторан во Вирџинија, најмалку 14 повредени

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

Исламскиот совет на Британија и премиерот Џонсон го осудија нападот врз писателот Салман Ружди

Ана Ололовска

Реакции по обидот за убиство на Салман Ружди во Њујорк

Ана Ололовска

ВИДЕО: Писателот Салман Ружди избоден со нож додека држел предавање

Ана Ололовска

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска