ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

Од:

Деветмина Палестинци се денеска повредени, а уште најмалку десетмина се уапсени, по судирите со израелската полиција во источниот дел на Ерусалим, најсилните .

Околу илјада Палестинци се собраа денеска по молитвата пред џамијата Ал Акса, трета по значење во исламскиот свет, носејќи палестински знамиња и извикувајќи „Бог е голем“.

Некои од демонстрантите фрлале камења кон полицијата, кои ги чувале влезовите на храмот.

Во полициското соопштение се наведува дека неколку десетици млади луѓе го нарушиле редот и почнале да гаѓаат со камења. Тројца од повредените Палестинци се хоспитализирани.

Полицијата ги растерала со гумени куршуми, шок бомби и употребила физичка сила, соопшти палестинската Црвена полумесечина.

Би можело да ве интересира

Во Израел за првпат по четири месеци има над 2.000 новозаразени во еден ден

Жарко Настоски

Хјуман рајтс воч: Израелските злосторства очевидни во војната во Газа

Ана Ололовска

Израел повторно бомбардираше палестински позиции во Појасот Газа

Ана Ололовска

Од Израел полета првиот директен комерцијален лет за Мароко

Ана Ололовска

Израелската армија го гранатираше јужниот дел на Либан како одговор на истрелувањето две либански ракети

Ана Ололовска

Од Либан утринава лансирани две ракети врз Израел, нема загинати и штети

Ана Ололовска