ВИДЕО: Новата година дочекана и на Нов Зеланд

Од:

По Самоа, Тонга и Кирибати, новата 2022 година е дочекана и на Нов Зеланд.

dobivaj vesti na viber

Градскиот мост Харбор Бриџ во Оукланд и телекомуникациската и набљудувачка кула Скај Тауер беа украсени со празнично осветлување, а беше организиран и огномет, објави Би-Би-Си.

Претходно, жителите на островите Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа 2022 година со огномет и петарди.

По овие острови, Австралија влегува во новата 2022 година, исто така со огномет.

Во огнометот во Сиднеј ќе бидат испукани шест тони пиротехнички средства.

И покрај епидемиолошките мерки, повеќе десетици луѓе ќе го гледаат огнометот во живо на улиците.

Но, поради епидемиолошката состојба секој што ќе сака ќе мора однапред да резервира билет за еден од 30-те пунктови од кои ќе се следи спектаклот, кој ќе се пренесува во живо на телевизија.

Би можело да ве интересира

Првото бебе во 2022 година е машко

А1он

Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа новата 2022 година

Ана Ололовска

Божиќните и новогодишните обичаи во светот – Оризов пудинг со бадеми за среќа, добра вештерка која носи подароци и чичилаки

Ана Ололовска

Нова година – што всушност празнуваме

Ана Ололовска

Новогодишна прослава во Њујорк и покрај рекордниот број заразени

А1он

Скопјани Новата година ќе ја дочекаат со „Нокаут“

А1он