ВИДЕО: Нов ракетен напад врз американската амбасада во Ирак

Од:

Најмалку две ракети вечерва паднале во кругот на високообезбедуваниот комплекс во кој се наоѓа американската амбасада во Багдад, а ова е третиот сличен напад во последните седум дена.

На снимките објавени на социјалните мрежи се гледаат столбови од густ црн чад кои се издигаат од таканаречената „зелена зона“, непосредно по нападот.

Според американски извори, во нападот нема повредени. Една ракета го погодила штабот на Ирачката национална служба за безбедност, кој се наоѓа во близина на американското дипломатско претставништво, оштетувајќи неколку автомобили, јави агенцијата АФП.

Ова е третиот напад врз западни дипломатски, воени или економски цели низ Ирак, по неколку месеци релативен мир. Американскиот комплекс во Багдад последен пат беше цел на ракетен напад на крајот на декември.

Би можело да ве интересира

НАТО планира осумкратно побројни сили во Ирак

Жарко Настоски

Еден странец цивил убиен во ракетен напад врз американска воена база во северен Ирак

Ана Ололовска

Блинкен: За смртта на турските заложници во Ирак се одговорни „терористите на ПКК“

Жарко Настоски

Во Ирак пронајдени тела на 13 цивили киднапирани од Курдите

ВИДЕО: Дожд од ракети се истури врз Сирија, израелски авиони гаѓаа пратки со оружје од Иран

Жарко Настоски

Двоен бомбашки напад во Ирак, најмалку 28 загинати

Ана Ололовска