ВИДЕО: Нов ракетен напад врз американската амбасада во Ирак

Од:

Најмалку две ракети вечерва паднале во кругот на високообезбедуваниот комплекс во кој се наоѓа американската амбасада во Багдад, а ова е третиот сличен напад во последните седум дена.

На снимките објавени на социјалните мрежи се гледаат столбови од густ црн чад кои се издигаат од таканаречената „зелена зона“, непосредно по нападот.

Според американски извори, во нападот нема повредени. Една ракета го погодила штабот на Ирачката национална служба за безбедност, кој се наоѓа во близина на американското дипломатско претставништво, оштетувајќи неколку автомобили, јави агенцијата АФП.

Ова е третиот напад врз западни дипломатски, воени или економски цели низ Ирак, по неколку месеци релативен мир. Американскиот комплекс во Багдад последен пат беше цел на ракетен напад на крајот на декември.

Би можело да ве интересира

Странските борбени сили за 15 дена ќе го напуштат Ирак

Папата го осуди нападот врз ирачкиот премиер како подмолен терористички чин

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Кукавичките напади не ја градат татковината и иднината

Ирачкиот премиер неповреден во атентат со дрон врз неговата резиденција во Багдад

Катерина Павлова-Николовска

Во напад на ирачко село убиени 11 лица

Ана Ололовска

Садр победник на ирачките парламентарни избори

Ана Ололовска