(ВИДЕО) Немири во Брисел, горат автомобили, метро станицата Анисен е затворена

Од:

Вчера вечер во Брисел избија немири. Полицијата извршила рација. При рацијата полицијата трагала по сомнителни млади лица, а неколкумина биле приведени.

Повеќето од приведените се ослободени по проверка на нивните документи.

За време на немирите беа запалени неколку автомобили, а како што изјави за новинарите портпаролката на полицијата Илсе Ван Де Кеир, во текот на денот на социјалните мрежи кружеа повици да се излезе на улица „како во Франција“.

Метро станицата Анисен е затворена поради граѓански немири поврзани со полициското убиство на 17-годишник во Франција.

Противпожарната бригада во Брисел ја опиша ситуацијата како „екстремно напната“.

Во Брисел моментално се одржува дводневен самит на шефови на држави и влади на ЕУ посветен на ситуацијата во Украина и миграциските прашања.

Би можело да ве интересира

Теис: Ако не нападнат, ќе се браниме со камења

Горан Наумовски

По дојава за поставена бомба: Затворени 27 училишта во Белгија

Двајца Македонци осомничени за брутално убиство во Белгија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Пукање во Брисел, има мртви, нивото на закана од тероризам на максимум

Белгија сака да ги врати „исчезнатите“ ракометари на Бурунди во Хрватска: „Тие се ваша одговорност“

Драматична ситуација во Париз: Запалени се автомобили, властите ги укинуваат автобусите и трамваите

Горан Наумовски