ВИДЕО: Небензја го напушти Советот за безбедност на ОН додека зборуваше Шарл Мишел

Од:

Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации Василиј Небензја синоќа ја напушти седницата на Советот за безбедност на ОН, по обвинувањата против Москва упатени од претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

dobivaj vesti na viber

Според РИА Новости, Мишел се обидел да ја префрли целата одговорност за глобалната криза со храна врз Кремљ и ја обвини Русија за блокирање на украинските пристаништа и крадење жито.

Небензја не сакал да го слуша неговиот говор и ја напуштил салата, додека неговиот заменик во ОН, Дмитриј Пољански, го привлече вниманието на „огромното количество неосновани обвинувања од западните партнери“.

– Спротивно на фактите, и Шарл Мишел не обвини дека предизвикуваме криза со храна. Тој зборуваше толку остро што постојаниот претставник на Русија ја напушти салата. Неверојатно е колку се деградирани Европската Унија и нејзините лидери, напиша Пољански на Телеграм.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Турција потпиша договор со Русија за набавка на вториот контингент С-400

Шојгу: Нема потреба да користиме нуклеарно оружје во Украина

Ана Ололовска

ОН избра поранешен министер од Гренада за нов шеф на Светската организација за климата

Ана Ололовска

ОБСЕ го осуди прогонот на новинари во Русија

Ана Ололовска

Захарова: Се ќе направиме мисија на МААЕ да ја посети нуклеарката Запоржје

Ана Ололовска

Путин: Русија е подготвена да им понуди модерно оружје на сојузниците од Јужна Америка, од Азија и од Африка

Ана Ололовска