ВИДЕО: Најстроги санкции, ама Нутела се продава во Северна Кореја

Од:

На неколку дена пред средбата на лидерите на земјите од Корејскиот полуостров, екипата на Ал Џезеира истражуваше каков е животот во Северна Кореја, земјата која со децении е изолирана од остатокот на светот.

– Не знам зошто другите земји не изгладнуваат, ве молам кога ќе се вратите кажете им дека не можат да не покорат, вели директорка на стоковна куќа.

Санкциите кои се спроведени кон Северна Кореја најмногу ги погодуваат обичните граѓани и не влијаат на режимот. На полиците на маркетите има разни производи, па дури и Нутела, но како што се напоменува тоа е за елитата.

Би можело да ве интересира

Ким Џонг Ун го поканил Трамп на состанок во Пјонгјанг

Ана Ололовска

САД воведоа санкции против три хакерски групи од Северна Кореја

Руски граничари приведоа севернокорејски рибари

Ана Ололовска

Ким присуствуваше на тестирање на нов ракетен фрлач

Ана Ололовска

Северна Кореја повикува на продолжување на дијалогот додека лансира ракети

Ана Ололовска

Кинески дипломат во посета на Пјонгјанг следната недела

Ана Ололовска