(ВИДЕО) Најмалку 50 повредени во земјотресот во Турција: Искршени автомобили, испукани ѕидови и прекини на струја

Од:

Најмалку 50 лица се повредени во земјотресот со јачина од шест степени што ја погоди западна Турција.

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека 33 повредени веќе се пуштени од болниците. Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала ја погоди западна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

МВР соопшти дека засега нема извештаи за загинати или поголеми штети, иако на социјалните мрежи кружат видеа на кои се гледа значително тресење и неколку искршени автомобили на автопатот, пренесува „Јутарњи лист“.


Земјотресот е регистриран на длабочина од два километри, додава EMSC.

Според турската Агенција за управување со вонредни состојби (АФАД), која забележа јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала, епицентарот на земјотресот бил во Гољак, област во северозападната провинција Дузче.

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Затворањето на конзулатите на некои западни земји е намерен потег

Ана Ололовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска

Пател: Конзулатот на САД во Истанбул останува отворен

Ана Ололовска

Турција ги обвини западните земји за „психолошка војна“

Горан Наумовски

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска

Осум ракети паднаа во турска база во Ирак