ВИДЕО: Лавров заигра во Јужна Африка

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ја претставуваше Русија на самитот на БРИКС во Јужна Африка.

На снимката направена од јужноафриканското одделение за социјален развој може да се види дека Лавров по пристигнувањето беше пречекан со традиционален танц.

На самитот Лавров го замени рускиот претседател Владимир Путин, кој преку видеоврска од Русија им се обрати на своите колеги од Бразил, Индија, Кина и Јужна Африка, бидејќи се бара по меѓународна потерница за наводни воени злосторства во Украина.

Би можело да ве интересира

Авионот на Сергеј Лавров има дозвола да прелета над Бугарија

Предраг Петровиќ

МНР ќе одлучува за доаѓањето на Лавров на самитот на ОБСЕ

Катерина Ѓуровски

Се уште нема потврда за учеството на Лавров на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Порака на Лавров до ЕУ: Изгубивте

Обвинителството го затвори случајот-Подарената икона на Лавров сепак не била украдена од Украина

Предраг Петровиќ

Османи телефонски се слушна со Лавров: Побара од него Русија да ги повлече силите од Украина

Орце Костов