Османи телефонски се слушна со Лавров: Побара од него Русија да ги повлече силите од Украина

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во својство на Претседавач со ОБСЕ, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров.

„На разговорот, министерот Османи се осврна на предизвиците во регионот на ОБСЕ и ја повтори приврзаноста на Претседавањето на Северна Македонија кон почитување на темелните принципи и заложби на ОБСЕ. Во тој контекст, уште еднаш ја потенцираше неопходноста од прекин на агресијата, повлекување на руските воени сили од Украина и почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, соопштија од кабинетот на Османи.

Во продолжение, министрите Османи и Лавров размениле мислења за најактуелни прашања поврзани со функционирањето на ОБСЕ.

Би можело да ве интересира

Габриел не сакала да биде на иста маса со Лавров и затоа предвреме заминала од Скопје

Горан Наумовски

Хипи: Луѓето сакаат да бидат на евроатлантската траекторија бидејќи веруваат во слобода и демократија

Заврши Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје, постигнат консензус за идниот претседавач, но не и за буџетот

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов