briks

Свет

Шест земји се приклучуваат во БРИКС, меѓу нив Иран, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати

А1он
Лидерите на групата на економии во развој БРИКС ги поканија Саудиска Арабија, Иран, Етиопија, Египет, Аргентина и Обединетите Арапски Емирати да им се придружат, што
Економија

Уште една држава сака да се приклучи на БРИКС, бара поддршка од Москва

А1он
Египет има намера да поднесе барање за приклучување кон БРИКС на претстојниот самит на организацијата, што ќе се одржи во Јужна Африка од 22 до
Свет

Најмалку 12 земји сакаат да се приклучат во БРИКС

А1он
Најмалку 12 земји изразија интерес за членство во БРИКС, глобалната асоцијација за економска и политичка соработка. Ова го соопшти министерот за надворешни работи на Руската
Економија

Уште две земји сакаат да се приклучат на групата БРИКС

А1он
Иран поднесе барање за приклучување кон групата БРИКС, пренесува Интерфакс, повикувајќи се на агенцијата Тасним. Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Саид Хатибзадех изрази
Економија

Иран бара членство во БРИКС

А1он
Иран поднесе барање за приклучување кон групата БРИКС, објавија иранските медиуми. Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Саид Хатибзадех изрази надеж дека членството на