ВИДЕО: Хаос во Варшава, полицијата со солзавец разбиваше десничарски собир

Од:

Полската полиција денеска неколкупати интервенираше со солзавец и гумени куршуми за да ги растера групите десничари и националисти во Варшава, собрани на традиционалниот Марш на независноста.

Насобраните на маршот, што полските радикали и националисти традиционално го организираат на националниот празник на 11 ноември, фрлале кон полицијата со петарди, камења и шишиња.

Поради пандемиските и санитарните мерки, класичниот Марш на независност, кога десетици илјади националисти маршираа низ центарот на Варшава, беше забранет од градските власти, а судот ја одби жалбата на организаторите. Поради тоа тие годинава го одбележаа празникот со возење автобили и мотоцикли, накитени се национални знамиња и партиски симболи.

Премиерот Матеуш Моравиецки апелираше до Полјаците да го изразат својот патриотизам со истакнување знамиња на прозорците и балконите и побара да останат во своите домови, а претседателот Анджеј Дуда рече дека среде пандемија, вистински патриотизам е одговорноста да не се заразат сограѓаните.

Сепак, група националисти, заедно со хулигани од навивачите на фудбалски клубови, тргнаа пеш по истата рута од маршот, следејќи ги возилата, и покрај најавата на организаторите дека годинашниот Марш на независност ќе биде само моторизиран.

Првите инциденти се случија на плоштадот де Гол кога шишиња, камења, петарди, метални огради и градски електрични тротинети беа фрлани кон полицијата, која пак, одговори со солзавец. Десетици учесници во нередите се уапсени, потврди портпаролот на полицијата во Варшава, Силвестер Марчак.

Би можело да ве интересира

Истрага во Полска, познати личности се вакцинирале преку ред

Жарко Настоски

Поранешниот полски претседател Лех Валенса банкротирал во пандемијата, нема пари ни за божиќни подароци

Жарко Настоски

Протест во Варшава поради законот за абортус

Ана Ололовска

Ковид-19: Полска планира да вакцинира околу 3,4 милиони луѓе месечно

Ана Ололовска

Полска: Државната нафтена компанија „Орлен“ купи 20 водечки регионални дневни весници

Жарко Настоски

Полска и Унгарија постигнаа прелиминарен договор за буџетот на ЕУ

Жарко Настоски