ВИДЕО: Големи поплави во Австралија, објавена драматична снимка

Од:

Стотици жители во југоисточниот дел на Австралија погоден од поплавите беа спасени со хеликоптери и чамци откако нивото на водата нагло се зголеми, отсечени се цели градови, а домови, автопати, мостови и фарми се поплавени.

Тимовите за вонредни состојби во Нов Јужен Велс користеле хеликоптери за спасување луѓе од покривите, а во изминатите 24 часа беа спроведени над 200 спасувања од поплавите.

Според официјалните информации, досега со хеликоптери се спасени 67 лица.

Значајните дотоци на вода во браната Вјангала на реката Лахлан предизвикаа излевање на рекордни количества вода. Во еден момент од браната истекувале 230.000 мегалитри на ден.

„Дотокот од последниот дожд сè уште тече додека се обидуваме да го испразниме резервоарот и да ја подготвиме областа за следниот дожд“, рече Тони Вебер од Water NSW.

„Во нормални околности, следниот дожд може да дојде за три или четири недели. Но, во септември и октомври се почесто растојанието меѓу два дожда е три или четири дена, така што ова е навистина предизвикувачки период за Вјангала“, рече Вебер.

Би можело да ве интересира

Австралија ја менува банкнотата од пет долари со ликот на покојната кралица Елизабета

Пронајдена е малата радиоактивна капсула по која во Австралија се трагаше со денови

Катерина Павлова-Николовска

Американците дадоа зелено светло: Ѓоковиќ ќе може да игра на УС Опен

А1он

Гром удри десетгодишно дете на плажа во Австралија

А1он

ВИДЕО: Обезбедувањето ги помеша српските знамиња со руски и се обиде да им ги одземе на приврзаниците на Ѓоковиќ

А1он

Вонредна состојба поради поплави во Западна Австралија

Ана Ололовска