ВИДЕО: Еруптира вулканот Сакурајима во Јапонија

Од:

Еруптира еден од најактивните јапонски вулкани Секурајима, а над кратерот се издига пепел од најмалку илјада метри во висина, објавија јапонските медими.

Според Токисикиот центар за вулкански пепел (ВААЦ) облакот пепел над вулканот достигнува висина од 4.000 метри односно 2.880 метри над кратерот.

Насоката и обемот на пепелот се следи преку сателит.

Би можело да ве интересира

Тајфун најверојатно ќе ги одложи прославите по повод крунисувањето на јапонскиот цар Нарухит

Ана Ололовска

Јапонија: Во тек потрага по севернокорејски брод

Ана Ололовска

Тајфунот во Јапонија оштети два објекта од Олимпијадата 2020

Ана Ололовска

Се бројат жртвите од тајфунот Хагибис во Јапонија- засега 70 мртви и 15 исчезнати

Ана Ололовска

Најмалку 36 жртви на тајфунот Хагиби во Јапонија

Ана Ололовска

Тајфунот во Јапонија однесе 23 жртви, Владата ја распоредува војската