ВИДЕО: Двајца повредени во трката со бикови во Памплона

Од:

Две лица се повредени денеска во трката со бикови што традиционално се одржува во градот Памплона во северна Шпанија. Тие меѓутоа, не биле прободени со рогови, какви што беа некои случаи претходниве денови.

Заменик-директорот на регионалната болница, Томас Белсунеги изјави дека еден маж го скршил зглобот, а другиот си ја удрил главата.

Трката со бикови долга 850 метри, денеска траеше нешто повеќе од две минути, со што е најбрзата трка за годинешното издание на фестивалот.

Фестивалот на Свети Фермин трае девет дена, при што секое утро посетителите бегаат пред бикови, коишто пак, потоа учествуваат во борба во арена. Настанот обично привлекува околу милион посетители од цел свет.

Претходно, двајца државјани на САД и двајца Шпанци, беа повредени во трките кои започнаа во неделата.

Би можело да ве интересира

Најмалку 13 жртви во невремето Глорија во Шпанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Цел град прекриен со пена од морето

Драган Поповски

Четворица загинати во невремето во Шпанија, блокирани патишта, затворени училишта

Ана Ололовска

Повеќе од 200.000 домаќинства во Шпанија останаа без електрична енергија поради бурата Глорија

Ана Ололовска

Санчез и нуди на Каталонија референдум за поголема автономија, не за самостојност

Ана Ололовска

Санчез најави средба со лидерот на Каталонија, Тора

Ана Ололовска