(ВИДЕО) Дете се дави во преполн базен, спасувачот скока и го спаси девојчето

Од:

На социјалните мрежи се појави застрашувачки момент кога детето почнува да се дави во преполн базен пред да скокне спасител. Видеото од TikTok покажува десетици деца како пливаат во базен пред да се случи немилата случка. Видеото го објавија спасувачките служби и на него се гледа како десетици капачи уживаат во водата, пред да настане опасноста.

@lifeguard.rescue #fyp #foryourpage #lifeguard #rescue #drowning #viral #firstaid ♬ original sound – Lifeguard Rescue

Спасувачот може да се види како седи на столот и внимателно гледа во преполниот базен. Но, едно мало девојче, кое изгледа како да плива мирно, одеднаш почнува да мафта со рацете во водата.

Поради големата гужва во нејзината близина, спасувачот веднаш не го забележува детето. Во еден момент спасувачот скока од седиштето и оди кон детето кое се бори за воздух.

Тој скока во базенот и го зграпчува детето што се дави додека другите капачи гледаат шокирано. Спасителот го влече детето до работ на базенот додека луѓето се собираат да помогнат.

Би можело да ве интересира

Во Бразил се удави француски дизајнер познат како „Кралот на кашмирот“

Пронајден машки труп во водите на Вардар, утврден идентитетот

Странски турист се удави попладнево во Охридското Езеро

Во вештачкото езеро Глажња пронајдено телото на 29-годишниот локален жител

Четврти ден се трага по исчезнатиот во езерото Глажња

Жена од Ресен се удави во водите на Охридското Езеро

Горан Наумовски