(ВИДЕО) Дете почина во градинка во Њујорк: Под душекот е пронајдена дрога

Од:

Еден килограм фентанил е пронајден под душек во приватна градинка во Њујорк, каде едно дете почина, а три се пренесени во болница. Едногодишниот Николас Доминичи бил во јасли само една недела, а починал во петокот поради сомневање за предозирање со дрога.

Уште три деца биле примени во болница откако биле изложени на моќниот наркотик. Властите обвинија две лица за поседување и намера за трговија со дрога и убиство.

Полицијата смета дека деца на возраст од осум месеци до две години вдишувале фентанил во детската соба. На децата кои завршиле во болница им бил даден лекот Наркан кој се користи во случај на предозирање со опиоиди.

Би можело да ве интересира

Фатени 5000 криминалци, запленета дрога од 400 милиони евра – дилерите на мета на МВР

(ВИДЕО) Уапсена криминалнa групa инволвиранa во трговија со дрога и оружје

Родители бараат да се постават камери во градинка во Дебар: Сакаме да знаеме како ни се третираат децата

Орце Костов

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција: Спречен меѓународен транспорт на 85 килограми дрога

(ВИДЕО) Претрес во Скопје, откриена лабораторија за производство на марихуана

Двајца македонски државјани вмешани во шверц на марихуана од Албанија за Косово