ВИДЕО: Австралијците мислеа дека снимаат метеор, излезе дека е руска ракета

Од:

Вчера на ноќното небо над Мелбурн беа забележани блескави остатоци, при што многумина споделија фотографии и снимки на социјалните мрежи и се сомневаа дали станува збор за метеор. Светлосниот феномен патувал низ планината Булер до Мелбурн и бил во пламен речиси една минута пред да се распадне во силно запалени остатоци.

„Ѕвезда стрела над Мелбурн или тоа е комета? напиша еден X корисник. „Не знам дали е метеор, комета или вселенско ѓубре“, напиша друг.

Експертите брзо процениле дека се работи за вселенски отпад што изгорел поради триење кога со голема брзина удрил во атмосферата.

Поради големиот јавен интерес, австралиската вселенска агенција објави соопштение во кое се наведува дека забележаните блесоци на светлина најверојатно се остатоци од руската ракета Сојуз-2, лансирана вчеравечер од космодромот Плесецк, северно од Москва, која повторно навлезе во Земјината атмосфера. Ракетата беше искористена за лансирање на сателит порано истата вечер.

„Навистина е неверојатно“, изјави професорот Алан Дафи, астроном од Универзитетот Свинбурн, за радиото 3AW. „Тоа е најголемото светлосно шоу што сум го видел, во однос на повторното влегување на некој вид материјал од орбитата.

Ракетата тежи 105 тони, долга е 25 метри и беше исфрлена на „исклучително голема надморска височина“ откако остана без гориво, рече вонредниот професор Алис Горман од Универзитетот Флиндерс. „Многу жители на Мелбурн ја видоа ракетата како лета низ небото додека се распаѓаше на парчиња, а секоја од нив продолжи да гори во спектакуларен огномет“, рече таа.

Остатоците од ракетата се планира безбедно да влезат во атмосферата и да паднат во океанот кај југоисточниот брег на Тасманија, според вселенската агенција, која додава дека „ќе продолжи да ги следи резултатите од ова повторно влегување“.

Дафи рече дека светлината не би можела да дојде од природна вселенска материја како што е метеор. „Боите што се гледаат во запалените делови од светлината сугерираат согорување на метали или пластика. Природните метеори би биле поверојатно да светат зелено или сино поради хемиските елементи од кои се направени“, вели професорот Ричард де Гријс, астрофизичар од Универзитетот Мекквари.

Метеорите исто така горат во атмосферата многу пократко време, влегувајќи во атмосферата со над 10 километри во секунда, вели вонредниот професор Мајкл Браун од Факултетот за физика и астрономија на Универзитетот Монаш.

Би можело да ве интересира

Претседателски избори во Русија во март, ќе гласаат и жителите на анектирани украински региони

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Девојче пукаше во школо во Русија, уби соученичка, рани четворица и се самоуби

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ