Венецуелски дипломат во ОН поднесе оставка поради Мадуро

Од:

Дипломат на Венецуела во Обединети нации, Исајас Медина поднесе оставка поради несогласување со претседателот Николас Мадуро.

– Не можам да бидам дел од влада, која системски ги напаѓа демонстрантите, која не ги почитува уставните права, изјави Медина во видео-пораката снимана во Њујорк.

Амбасадорот на Венецуела Рафаел Рамирез ја осуди постапката на Медина истакнувајќи дека дипломатот „нечесно постапил“.

Портпаролот на ОН се уште не го коментира случајот.

Би можело да ве интересира

Социјалистичката партија на Мадуро со убедлива победа на регионалните и локални избори во Венецуела

Ана Ололовска

ОН: Претставници на Обединетите нации приведени во Етиопија за „терористички акт“

Ана Ололовска

Претставничка на ОН предупреди на ширење граѓанска војна во Етиопија

Ана Ололовска

Венецуела почнува со вакцинација против коронавирус на деца над две години

Ана Ололовска

Обвинител на МКС отвора истрага за можни злосторства против човештвото во Венецуела

Ана Ололовска

ОН: Сериозни прекршувања на човековите права регистрирани во конфликтот во Етиопија

А1он