Велика Британија објави нови санкции против Русија

Од:

Велика Британија објави забрана за увоз на руски дијаманти, бакар, алуминиум и никел и нов бран санкции против Русија насочени кон компаниите поврзани со наводната кражба на украинското жито.

„На крајот на годината ќе донесеме закон за забрана за увоз на руски дијаманти и ќе го прекинеме увозот на бакар, алуминиум и никел со потекло од Русија“, најави премиерот Риши Сунак.

Русија сочинува една третина од светското производство на дијаманти. Велика Британија веќе воведе санкции за 1.500 поединци и компании, ги замрзна имотите на Велика Британија во вредност од над 18 милијарди фунти (22,7 милијарди американски долари) и ја санкционираше британско-руската трговија со стоки во вредност од повеќе од 20 милијарди фунти.

Податоците покажуваат дека Британија минатата година увезла само мал дел од алуминиум, никел и дијаманти од Русија и дека воопшто не увезувала бакар.

Лондонската берза за метали (LME) ги прекина испораките на руски бакар, алуминиум, никел и олово до овластени складишта на LME во Британија, иако таму ништо не се складирало. ЛМЕ соопшти дека будно ќе го следи развојот на ситуацијата и навреме ќе го информира пазарот доколку смета дека е неопходна некоја нова мерка, покрај суспензијата што е веќе во сила.

Русија е еден од главните извозници на алуминиум, никел и дијаманти, а најавената британска забрана за увоз на овие метали од Русија уследи откако претставник на Европската унија на самитот Г7 во Хирошима изјави дека санкциите против трговијата со руски дијаманти исто така треба да бидат разговараа и дека ЕУ верува дека тоа треба да го „ограничи рускиот извоз во тој сектор“.

„Глобалниот пазар е флуиден и богат со алтернативни дестинации“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски